Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes

1. Kur Latvijā var iegādāties AS „Latvijas balzams” ražoto produkciju?

Mūsu uzņēmumā ražotā produkcija vienmēr ir nopērkama  specializētajos „Latvijas balzams” veikalos, kā arī tiek realizēta caur mazumtirdzniecības ķēdēm visā Latvijā.
Par kāda konkrēta dzēriena pieejamību Latvijā var  uzzināt,  sazinoties ar AS „Latvijas balzams” produkcijas izplatītājiem vietējā tirgū -  „Amber Distribution Latvia” pa tālr. 67880433 vai apmeklējot mājas lapas sadaļu „Tirdzniecība”.

2. Kur ārvalstīs var iegādāties AS „Latvijas balzams” ražoto produkciju?

Mūsu produkcija ir nopērkama vairāk nekā 30 pasaules tirgos. Vairāk par to varat uzzināt mājas lapas sadaļā „Tirdzniecība” , tālāk izvēloties „Eksports”.
Precīzāku informāciju par atsevišķu zīmolu pieejamību konkrētā tirgū varat saņemt, sazinoties ar kolēģiem eksporta daļā: tālr. 67081230, e-pasts: export@lb.lv

3. Kur griezties, ja jums ir ierosinājumi vai sūdzības par nopirkto LB dzērienu kvalitāti?

Sūdzību gadījumā lūdzam sūtīt mums sekojošu informāciju uz atsauksmes@lb.lv.
-    kontaktinformācija (informācijas iesniedzēja vārds uzvārds (uzņēmuma nosaukums, ja tādu pārstāv, e-pasts vai adrese, tālrunis);
-    produkta nosaukums;
-    tilpums;
-    partijas numurs (obligāti);
-    ANM numurs (ja saglabājusies);
-    iegādes vieta (ja zināma);
-    sūdzības būtība un apstākļi (šo informāciju lūdzam norādīt detalizēti);
-    fotoattēli, ja sūdzība par iepakojuma kvalitāti;
Vēlams saglabāt paraugu (vismaz 400 ml) iesniegšanai AS „Latvijas balzams” analīžu veikšanai. Nepamatotas sūdzības gadījumā iesniegto paraugu nekompensējam.

4. Kādēļ mājas apstākļos ar spirtometru izmērītais alkohola saturs var atšķirties no dzēriena marķējumā norādītā?

AS „Latvijas balzams” sagatavotiem dzērieniem tiek pārbaudīts alkohola saturs, iegūtie dati tiek fiksēti analīžu žurnālos.

Pirms uzsākt dzēriena pildīšanu, AS „Latvijas balzams” vēlreiz tiek pārbaudīts dzēriena faktiskais stiprums (pildīšana tiek uzsākta, ja pieļaujamā atkāpe nepārsniedz normu). Tiešajos mērījumos ar spirtometrs alkohola saturu var noteikt tikai spirta – ūdens maisījumiem. Turklāt, jāņem vērā arī dzēriena temperatūra. Ņemot vērā iegūto spirtometra rādītāju un dzēriena temperatūru, pēc zinātniskas tabulas radītājiem nosakām patieso alkohola saturu (nevis tikai pēc spirtometra rādītāja).
Jāņem arī vērā, ka alkoholiskie dzērieni satur arī citas sastāvdaļas (piemēram, cukuru, dažādu vielu ekstraktus), kas būtiski izmaina šķidruma blīvumu.
Lai citiem alkoholiskajiem dzērieniem (kas nav spirta – ūdens maisījumi) noteiktu alkohola saturu, ir jāveic dzēriena destilācija, kas mājas apstākļos nav iespējama. Tādēļ mājas apstākļos veiktie tiešie mērījumi ar spirtometru šādiem dzērieniem nav alkohola faktiskais saturs dzērienā.

5. Kā pārbaudīt, vai iegādātais „Latvijas balzams” produkts nav viltojums?

Pirmkārt LB produkcija ir nopērkama tikai legālās tirdzniecības vietās un nekad nav pieejama izlejamā veidā.

Otrkārt, AS „Latvijas balzams” var pārbaudīt vai iegādātais produkts ir mūsu  oriģinālprodukts vai viltojums. Lai to pārbaudītu, AS „Latvijas balzams” veic produkta vizuālā noformējuma novērtēšanu, kā arī pārbauda dzēriena fizikāli-ķīmiskos radītājus, salīdzinot ar kontrolparauga rādītājiem. Šādai pārbaudei ir jāiesniedz dzēriens iegādātajā iepakojumā, kurā ir vismaz 400 ml dzēriena (iesniegto paraugu neatgriežam un nekompensējam). Šādu pārbaudi var veikt tikai AS „Latvijas balzams” laboratorijā, jo tikai AS „Latvijas balzams” laboratorijā glabājas ražoto dzērienu kontrolparaugi.

6. Kādas pazīmes liecina, ka alkohols varētu būt viltots?

Pircējiem iesakām būt uzmanīgiem:
1. Pievērst uzmanību iegādes vietai (nepirkt alkoholiskos dzērienus t.s. „točkās”, neiegādāties nelegālo alkoholu). Saskaņā ar Alkoholisko dzērienu aprites likumu, alkoholisko dzērienu vairumtirdzniecībai un alkoholisko dzērienu mazumtirdzniecībai ir nepieciešama speciāla atļauja (licence).Aicinām iepazīties ar mītiem un patiesību par nelegālo alkoholu šeit: http://www.atbildigi.lv/

2. Pievērst uzmanību cenai, vai tā nav ievērojami zemāka par cenu „Latvijas balzams” veikalos vai cenu lielākajos tirdzniecības veikalos. Cenu starpība nevar būt ievērojami zemāka, jo lielākā daļa alkoholisko dzērienu cenas ir akcīzes nodoklis;

3. Pārliecināties, vai uz iegādātā produkta ir akcīzes nodokļa marka un tā nav bojāta? Saskaņā ar likumu „Par akcīzes nodokli” alkoholiskie dzērieni, kas iepildīti pudelēs sākot ar 100 ml tilpumu, ir jāmarķē ar akcīzes nodokļa markām.

4. Vai dzēriens ir atbilstošā iepakojumā, kas paredzēts alkoholiskajiem dzērieniem? Vai dzēriens ir oriģinālajā iepakojumā? Vai iepakojums nav iepriekš atvērts (vai nav pārrauti vāciņa tiltiņi, vai dzērieniem, kuriem paredzēta kapsula – tā nav bojāta vai noņemta)?

7. Kur var saņemt informāciju par dzēriena sastāvu?

Pašreiz spēkā esošās likuma normas Eiropā un Latvijā nosaka to,  ka alkoholiskajiem dzērieniem marķējumā var nenorādīt sastāvu, tomēr, ir obligāti jānorāda, vai dzēriena sastāvā ir alergēni. Tādēļ vīniem, sidriem, raudzētiem dzērieniem uz etiķetēm norādām "satur sulfītus". Dzērieniem uz alus bāzes vai kokteiļiem ar specifiskajiem aromatizētājiem norādām - "satur lipekli", dažiem kokteiļiem "satur riekstu produktus".

Par detalizētu dzērienu sastāvu varēs pastāstīt mūsu uzņēmuma tehnologi. Intereses gadījumā lūdzam  sazināties  ar sekretariātu pa tālr. 67081213.

8. Vai „Rīgas Melnais Balzams” / „Rīgas Melnais balzams ar upeņu garšu” satur bišu produktus?

„Rīgas Melnais Balzams” satur dabīgā medus aromatizētāju, kas savukārt var saturēt medus produktus. „Rīgas Melnais Balzams ar upeņu garšu” nesatur medu un medus produktus.

9. Vai „Rīgas Melnā balzama ar upeņu garšu” sastāvā ir vīns vai vīna bāzes izejvielas (Kosher tradīcijas)?

„Rīgas Melnais Balzams ar upeņu garšu” nav sertificēts saskaņā ar Kosher prasībām, tomēr tas nesatur vīnu vai vīna bāzes izejvielas (brendiju). Jāņem vērā, ka tā sagatavošana notiek traukos, kur iepriekš varēja tikt jaukti dzērieni, kas satur brendiju (trauki starp dažādu dzērienu jaukšanām tiek mazgāti).

10. Vai dzirkstošā vīna „Rīgas šampanietis” sastāvā tiek izmantoti dzīvnieku izcelsmes produkti?

Nē, dzirktošā vīna „Rīgas šampanieša” sastāvā netiek izmantoti dzīvnieku izcelsmes produkti.

11. Vai „Rīgas Melnais Balzams” satur glutēnu?

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes regulas Nr.1169/2011 par pārtikas produktu informācijas sniegšanu patērētājiem otro pielikumu vielas vai produkti, kas izraisa alerģiju vai nepanesamību ir: labība, kas satur lipekli, t. i., kvieši, rudzi, mieži, auzas, speltas kvieši, triticum turgidum polonicum vai to hibridizēti celmi, un tās produkti, izņemot:
 a) glikozes sīrupus uz kviešu bāzes, ietverot dekstrozi (1);
 b) maltodekstrīnus uz kviešu bāzes (1);
 c) glikozes sīrupus uz miežu bāzes;
 d) labību, ko izmanto, lai iegūtu alkohola destilātus, tostarp lauksaimnieciskas izcelsmes etilspirtu
Ņemot vērā, kā lauksaimnieciskas izcelsmes etilspirts nav glutēna avots un neviens cits ingredients saskaņā ar to specifikācijām nesatur glutēnu, varam informēt, ka „Rīgas Melnais balzams” nesatur glutēnu.

12. Vai var lietot „Rīgas Melno Balzamu” ar iztecējušu derīguma termiņu?

Diemžēl, AS „Latvijas balzams” nevar dot rekomendācijas, vai varat lietot dzērienus, kas ražoti pirms vairākiem gadiem un kuriem ir beigušies derīguma termiņi.
Visa produkta derīguma termiņa laikā AS „Latvijas balzams” laboratorija veic dzēriena kvalitātes monitoringu. Tā kā dzēriens „Rīgas Melnais Balzams” tiek ražots no dabīgām sastāvdaļām, laika gaitā organoleptiskās īpašības, ka arī fizikāli-ķīmiskās īpašības mainās un var atšķirties no tās, kuru garantējam dzēriena derīguma termiņa laikā. Pirmās, kas mainās, ir organoleptiskās dzēriena īpašības, tostarp, garša - notiek tā sauktā „garšas novecošana”.
Agrāk dzērienam „Rīgas Melnais Balzams” derīguma termiņš (kas tobrīd tika saukts par garantēto glabāšanas laiku), bija 3 mēneši, bet produktiem, kas bija paredzēti eksportēšanai – 16 mēneši. Šobrīd AS „Latvijas balzams” ražotajam dzērienam „Rīgas Melnais Balzams” derīguma termiņš ir pieci gadi. Šādu derīguma termiņu varam garantēt pateicoties pēdējo piecpadsmit gadu laikā veiktajai tehnoloģiju modernizācijai un pielietotajiem tehnoloģiskajiem paņēmieniem, kas ļauj stabilizēt dzēriena kvalitāti piecu gadu derīguma termiņa robežās.
Tādēļ iesakām dzērienu „Rīgas Melnais Balzams” lietot tā derīguma termiņa laikā, jo šajā laikā garantējam tā kvalitāti un garšas nemainību. Ņemot vērā, ka dzēriens ir pārtikas produkts, mēs kā ražotājs vēlamies, lai patērētājs izbaudītu dzēriena unikālo garšu, nevis lietotu dzērienu ar beigušos derīguma termiņu.

13. Vai var lietot dzirkstošo vīnu "Rīgas šampanietis" ar beigušos derīguma termiņu?

Derīguma termiņš ir ražotāja garantija, kuras laikā dzēriens saglabā visas tā sākotnējās īpašības (krāsu, garšu un aromātu). Tādēļ iesakām dzērienu lietot tā derīguma termiņa laikā.
AS „Latvijas balzams” ražotajiem dzirkstošajiem vīniem derīguma termiņš atšķiras, ņemot vērā:
•    iepakojumu – 0.2L pudelēs 18 mēneši, 0.75L un 1.5L pudelēs 3 gadi;
•    vīna tipu – rozā 2 gadi, pārējiem 3 gadi, bet jāņem vērā iepakojums;
ražošanas tehnoloģiju – pudelē raudzētiem 5 gadi, pārējiem dzirkstošajiem vīniem 3 gadi, bet jāņem vērā iepakojums un vīna tips.

14. Kas nosaka „Latvijas balzams” kā publiskās akciju sabiedrības dividenžu izmaksas akcionāriem un kā tas notiek?

Dividenžu izmaksu politiku nosaka akcionāri un padome, balsojot kārtējā akcionāru sapulcē. LB lielākais akcionārs ir SIA "Amber Beverage Group", kurai pieder 89.53% no pamatkapitāla. Pērn uzņēmuma peļņa tika atstāta nesadalīta un  vērsta uz uzņēmuma konkurētspējas attīstību.

15. Cik maksā AS „Latvijas balzams” akcijas?

Informāciju par uzņēmuma akciju aktuālo cenu iespējams uzzināt NasdaqOMX Riga mājas lapā  un to nosaka tirgus piedāvājums un pieprasījums.
Informāciju par vērtspapīru tirgus datiem var iegūt arī mūsu mājas lapā – sadaļā „Investoriem”.

2010-2017 © AS Latvijas balzams